Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Ap. w Lusowie

Archidiecezja Poznańska 

Koncert Chóru z Ukrainy

chor_ukraina

Na tym koncercie nie może zabraknąć miłośników muzyki chóralnej. W piątek, 26 czerwca w kościele w Lusowie wystąpi Chór Kameralny im. Aleksandra Petrosjana z charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Koncert ukraińskiego zespołu będzie częścią „Universitas Cantat” – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich.

Odbywa się on w Poznaniu od 1998 roku. Początkowo organizowany był co roku, a od 2003 co dwa lata i skupia chóry z różnych zakątków świata. Do tej pory było ich niemal 100, z 26 krajów. Organizatorami są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Chór Kameralny UAM i Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Koncerty odbywają się w wielu wielkopolskich salach koncertowych. W tym roku na trasie koncertowej – oprócz Poznania i Lusowa – są: Wągrowiec, Piła, Września, Dąbrówka, Opatówek i Grodzisk Wielkopolski.
Chór, który zaśpiewa w Lusowie, założony został w 1951 roku. Występował głównie w Związku Radzieckim do roku 1988, w którym został rozwiązany. 20 lat później wznowił działalność. Co ciekawe, w chórze śpiewają nie tylko studenci, ale i absolwenci z lat 80-tych. Zespół w ostatnim czasie odnosił liczne sukcesy. W 2009, 2010 i 2014 roku wygrywał charkowski festiwal „Studencka Wiosna”, brał udział w Wszechukraińskim Festiwalu Pieśni Religijnych „Od Bożego Narodzenia do Bożego Narodzenia” w 2010 roku. W tym samym roku wygrał Światowy Festiwal Chóralny „Chorus Inside” w Moskwie, a  ówczesny minister edukacji Ukrainy podpisał dokument, na mocy którego Chór Kameralny Politechniki Charkowskiej uzyskał rangę Narodowego Zespołu Ukrainy. W 2012 zespół zaśpiewał podczas Festiwalu „Cudowna Kolęda” we Lwowie oraz uzyskał pierwsze miejsce na Festiwalu „Pieśni Religijne Dniepru” w Dniepropietrowsku. W 2013 roku zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Południowa Palmira” w Odessie. W ubiegłym roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu im. Gavriila Musicescu w Jassach w Rumunii. Dyrygentami chóru są: Feliks Sokol i Diana Orekhivska.
Lista nagród i wyróżnień jest długa. Tym bardziej warto przyjść w piątek, 26 czerwca o godz. 19 do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła i posłuchać występu Ukraińców. Wstęp wolny!
SZUKAJ
KALENDARZ
  • Rzecznik KEP: ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca
  • Wrocław: dwumiesięczny chłopiec w oknie życia
  • Bp Edward Dajczak: wciąż pilnie uczę się młodych ludzi - muszę z nimi być [WYWIAD]
  • Abp Fisichella: obecne pokolenie młodych musimy przygotować na wielkie wyzwania
  • Prymas Polski: to przecież nasz czas. To czas Kościoła. To czas ewangelizacji
KONTAKT

Parafia pw. św. Jadwigi
i św. Jakuba Apostoła

ul. Poznańska 2
62-080 Lusowo
tel.: (61) 814 65 67
E-mail: proboszcz@lusowo.pl